Na EDK ubierzesz się jak chcesz i trasę zabierzesz, co chcesz. Wiedz jednak, że trasy prowadzą przeważnie po polnych drogach i leśnych ścieżkach. Może być błoto albo lodowa szklanka. Może być mróz i sypać śnieg, może padać deszcz, zacinać wiatr.
Po drodze trudno znaleźć miejsca, w których mógłbyś się schronić. Uwzględnij to przy wyborze butów i ubrania. Jeśli po południu nie pada deszcz, nie wiadomo, jak będzie w nocy. Czapka i rękawiczki niewiele ważą, jeśli nie będą potrzebne, schowasz do plecaka. Mogą się przydać włożone do wodoszczelnego woreczka zapasowe skarpety, rękawiczki, koszulka, czapka.
Na trasę zabierzesz, co chcesz. Doświadczenia z ubiegłych lat pokazały, że przydadzą się:
- latarka i zapasowe baterie;
- naładowany telefon komórkowy (jeśli trzeba, z powerbankiem);
- jedzenie i termos z ciepłym napojem;
- dokument tożsamości;
- opatrunki, leki osobiste (jeśli używasz), folia termiczna;
- informacje medyczne na wypadek utraty przytomności takie jak grupa krwi, choroby i stosowane leki, uczulenia, kontakt do osoby najbliższej;
- opaska odblaskowa (otrzymasz w Opactwie);
- na trasy w trudniejszym terenie - kijki trekkingowe lub laska;
- na trasy trudne orientacyjnie - mapa i kompas lub urządzenie GPS.
Zabierz to wszystko do plecaka, nie do torby niesionej w ręce. Postaraj się zabrać z domu swój brzozowy krzyż.
Umów się wcześniej z bliską osobą, która pozostaje w domu, aby miała przy sobie włączony telefon i mogła odebrać połączenie od Ciebie, gdybyś potrzebował pomocy na trasie.
Na stronie edk.opactwo.pl oraz edk.org.pl znajdują się skrócone opisy, pełne opisy oraz ślady GPS wszystkich tras EDK. Trasy Preludium EDK są tylko na naszej stronie edk.opactwo.pl. Zachęcamy do pobrania wcześniej śladu GPS swojej trasy i zapoznania się z obsługą jednej z aplikacji do korzystania z mapy i śladu na smartfonie (Locus Map, Osmand, itp.).
Kilka tygodni przed terminem EDK ukazuje się aplikacja dla Android oraz iOS, zawierająca wszystkie trasy oraz rozważania do czytania lub słuchania.