EDK, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na przejściu w nocy, samotnie lub w niewielkiej grupie trasy o długości ponad 40 km. Po drodze zatrzymujemy się na czternastu Stacjach EDK, na których czytane są rozważania. Przygotowuje je specjalnie na EDK ks. Jacek WIOSNA Stryczek razem ze swoją wspólnotą. Idziemy bez rozmów i pikników.
EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to, kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej - sensu i nowego pomysłu na siebie.
Uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej, indywidualnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział, robią to na własną odpowiedzialność. Tu nie ma organizatorów, nikt nie sprawdza, dokąd idziesz i czy stosujesz się do podanych tu zaleceń.
Jarosławskie Opactwo nie organizuje EDK. Każdy uczestnik organizuje ją sobie sam. Opactwo i wolontariusze służą tylko pomocą w przekazaniu pakietów - opisów trasy, rozważań i opasek odblaskowych. Pakiety będą gotowe do odebrania dla osób, które zapiszą się na stronie internetowej edk.opactwo.pl lub edk.org.pl. Dla osób niezapisanych będziemy kompletować pakiety na poczekaniu, co znacznie wydłuży czas ich otrzymania. Koszt przygotowania tych materiałów to ok. 20 zł, które prosimy wpłacić przy odbiorze.
Skąd się bierze sukces EDK? Z duchowości. Jak ją rozumieć?
"Kto chce zachowywać swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa" (Łk 9,24)
Duchowość EDK opiera się na paradoksie: by znaleźć swoje życie, trzeba je stracić. Siłą EDK jest moment, w którym osoba wyruszająca na nocną trasę przeżywa kryzys. Wszystko w środku krzyczy: czemu nie jesteś swoim łóżku, czemu nie w swojej strefie komfortu. Po co Ci to? Zwykle ma to miejsce już nad ranem, wraz z brzaskiem słońca. Gdy wielu, wielu osobom brakuje sił. Wtedy, żeby iść dalej, trzeba powiedzieć: Boże, teraz, gdy jest mi tak źle, chce się spotkać z Tobą. Nie po to, aby mi było dobrze, ale abym stał się lepszy.
Na EDK ubierzesz się jak chcesz i trasę zabierzesz, co chcesz. Wiedz jednak, że trasy prowadzą przeważnie po polnych drogach i leśnych ścieżkach. Może być błoto albo lodowa szklanka. Może być mróz i sypać śnieg, może padać deszcz, zacinać wiatr.
Standardowe trasy EDK mają długość 40 km lub większą. Dla osób, które nie są zdecydowane wyruszyć na tak długie trasy, proponujemy wybranie się na Preludium do EDK. Tutaj jeszcze nie jest ekstremalnie. Są do wyboru trasy o długości od kilkunastu do 30 km. Oprócz odległości, pozostałe zasady na Preludium są takie same, jak na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.
Preludium to wstęp, przygotowanie, przedsmak. Jeśli już spróbujesz, być może za rok wybierzesz się na Ekstremalną!
Wyjście na Preludium odbywa się równocześnie z wyjściem na EDK po wieczornej Mszy Św.
Wszystkie informacje o trasach Preludium do EDK (opisy, ślady GPS) można znaleźć na naszej stronie internetowej. Tam też można zgłosić swój udział. Trasy Preludium nie są uwzględnione na ogólnopolskiej stronie edk.org.pl