Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Kalwaria Pacławska,     Długość trasy: 62 km   Suma podejść: 1142 m
Przebieg trasy: Jarosław, Kidałowice, Morawsko, Łowce, Tapin, Wola Maćkowska, Reczpol, Krasice, Olszany, Brylińce, Gruszowa, Huwniki, Kalwaria Pacławska
długość: 62.1 km   |   podejścia: 1142 m   |   wys.min. 198 m   |   wys.max. 456 m  |  czas pieszo: 17:26

Idziemy ponad 60 km z Jarosławskiego Opactwa do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej. Pierwszy odcinek prowadzi z Jarosławia, który jest położony w Dolinie Sanu do kościoła w Tapinie. Na drugim odcinku wychodzimy na garb Podgórza Rzeszowskiego, potem idziemy przez Pogórze Dynowskie i znów trafiamy na San, który przekraczamy po wiszącym moście w Krasicach. Trzecia część trasy to przejście przez grzbiet Pogórza Przemyskiego przez Gruszową do Huwnik, gdzie przekraczamy rzekę Wiar. Za Wiarem wkraczamy w Góry Sanocko-Turczańskie, w których położona jest Kalwaria Pacławska. Od Wiaru do Kalwaryjskiego Sanktuarium ostatnie, długie podejście wąską drogą asfaltową.
Jest to trzecia wśród tras naszego rejonu pod względem pod względem długości i sumy przewyższań. Różnicą wysokości między najniższym a najwyższym punktem na trasie nie jest duża, bo wynosi 258 m (0,4%), ale marsz mocno pofałdowanym terenem pogórza daje sumę podejść 1225 m (1,8%). Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną, doświadczenie w wędrówkach górskich oraz dobrą orientację w terenie. Wskazane zabranie ze sobą mapy i kompasu lub urządzenia nawigacyjnego z mapą terenu i trasą. Mogą się przydać kije trekkingowe. Na trasie brak miejsc, w których można by skorzystać z transportu lub schronienia w nocy. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia na okoliczność przerwania drogi. Zaleca się zabranie ciepłej odzieży, koca termicznego, apteczki. Na zalesionych grzbietach poza terenami zamieszkałymi fragmenty trasy mogą być trudne orientacyjnie. Na długich odcinkach trasy brak możliwości dojazdu na trasę samochodem osobowym. W lasach możliwość spotkania dzikich zwierząt: zwierzyny płowej, wilków, dzików i niedźwiedzi. Krótki odpoczynek i ciepła herbata czeka na pielgrzymów po przejściu 20 km w kościele w Tapinie (inicjatywa tamtejszych mieszkańców, nie wiemy, czy będzie kontynuowana). W miejscowości Olszany [46 km] jest stacja paliw, gdzie można coś kupić i skorzystać z ubikacji.
Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie. Do Kalwarii Pacławskiej nie docierają środki transportu publicznego. Możliwość noclegu w Domu Pielgrzyma po wcześniejszej rezerwacji lub w kwaterach prywatnych.