Początek trasy: Jarosław, Opactwo    Koniec: Kalwaria Pacławska,     Długość trasy: 80 km   Suma podejść: 1752 m
Przebieg trasy: Jarosław, Kidałowice, Morawsko, Łowce, Tapin, Wola Maćkowska, Reczpol, Krasice, Olszany, Brylińce, góra Kopysyańka, Rybotycze, góra Kanasin, góra Suchy Obycz, Paportno, Kalwaria Paclawska
długość: 80 km   |   podejścia: 1752 m   |   wys.min. 198 m   |   wys.max. 617 m  |  czas pieszo: 22:55

Trasa o długości 80 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie i prowadzi do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej. Pierwszy odcinek prowadzi z Jarosławia, który jest położony w Dolinie Sanu do kościoła w Tapinie. Na drugim odcinku wychodzimy na garb Podgórza Rzeszowskiego, potem idziemy przez Pogórze Dynowskie i znów trafiamy na San, który przekraczamy po wiszącym moście w Krasicach. Trzecia część trasy to Pogórze Przemyskie z jego najwyższym wzniesieniem, Kopystańką (541 m), gdzie zlokalizowana jest jedna ze stacji EDK. Stąd schodzimy do wsi Rybotycze w dolinie rzeki Wiar, którą przechodzimy w bród (nie ma mostu, woda powyżej kostek). Za Wiarem wkraczamy w Góry Sanocko-Turczańskie. Odtąd do końca towarzyszą nam znakowane szlaki turystyczne. Przechodzimy w pobliżu Arłamowa, wchodzimy na najwyższy szczyt polskiej części Gór Sanocko-Turczańskich, Suchy Obycz (618 m). Ostatni odcinek, to nieistniejąca wieś Paportno i wzniesienie Żytne. Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe i leśne oraz ścieżki. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto. Najdłuższa trasa w naszym rejonie trasa, również z największą sumą przewyższeń. wynoszącą 1752 m (ponad 2%).
Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają bardzo dobrą kondycję fizyczną, doświadczenie w wędrówkach górskich oraz dobrą orientację w terenie. Wskazane zabranie ze sobą mapy i kompasu lub urządzenia nawigacyjnego z mapą terenu i trasą. Mogą się przydać kije trekkingowe. Na trasie brak miejsc, w których można by skorzystać z transportu lub schronienia w nocy. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia na okoliczność przerwania drogi. Zaleca się zabranie ciepłej odzieży, koca termicznego, apteczki. Na zalesionych grzbietach poza terenami zamieszkałymi fragmenty trasy mogą być trudne orientacyjnie. Na długich odcinkach trasy brak możliwości dojazdu na trasę samochodem osobowym. W lasach możliwość spotkania dzikich zwierząt: zwierzyny płowej, wilków, dzików i niedźwiedzi.
Krótki odpoczynek i ciepła herbata czeka na pielgrzymów po przejściu 20 km w kościele w Tapinie (inicjatywa mieszkańców). W miejscowości Olszany [46 km] jest stacja paliw, gdzie można coś kupić i skorzystać z ubikacji.
Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie. Do Kalwarii Pacławskiej nie docierają środki transportu publicznego. Możliwość noclegu w Domu Pielgrzyma po wcześniejszej rezerwacji lub w kwaterach prywatnych.