W czasie wielkiego postu jedna z tras naszej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej prowadziła do Bazyliki Bożego Grobu w Przeworsku. Szliśmy wtedy nocą, samotnie, pokonując własne słabości i spotykając naszego Pana na kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Teraz, na zakończenie okresu paschalnego (wielkanocnego) planujemy przejść tę trasę w przeciwnym kierunku, rozważając radosne wydarzenia po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Na tych samych ścieżkach chcemy cieszyć się radością Zmartwychwstałego, sobą, światłem dnia, pięknem przyrody i w ten sposób wejść w tajemnicę Zesłania Ducha Świętego.
Spotykamy się 27 maja 2023 roku o godzinie 9:00 na placu Sanktuarium Grobu Bożego, Bazyliki Kolegiackiej p.w. Ducha Świętego w Przeworsku. Idziemy Drogą św. Jakuba (pod prąd) w stronę Jarosławskiego Opactwa.  W pierwszej wersji komunikatu podawaliśmy, że rozważaania paschalne poprowadzi ksiądz Marek Pieńkowski. Okazało się, że obowiązki w Opactwie nie pozwolą mu na udział w naszej Drodze Paschalnej.  Do przejścia jest 19 km, spodziewamy się dotrzeć do Jarosławia około godziny 14-15, gdzie w gościnnych murach Opactwa będzie miejsce na ognisko i bycie razem.
Nie przewidujemy wspólnej Mszy Świętej, ale zachęcamy do uczestnictwa w porannej mszy o godzinie 7:00 w Opactwie lub w swojej parafii. W przypadku złej pogody zapewne zrezygnujemy z tego pomysłu, a o swoim udziale - podobnie, jak przy EDK – każdy zdecyduje sam.

Początek trasy: Przeworsk, Sanktuarium Bożego Grobu    Koniec: Jarosław, Opactwo    Długość trasy: 19 km   Suma podejść: 227 m
Przebieg trasy: Przeworsk - Aleksandrów - Ożańsk - Cieszacin Wielki – Jarosław Opactwo
długość: 19.3 km   |   podejścia: 227 m   |   wys.min. 189 m   |   wys.max. 266 m  |  czas pieszo: 5:12

Jest to jedna z najstarszych tras EDK w naszym rejonie. Prowadzi z Jarosławskiego Opactwa do do Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Przez niemal cały czas idziemy wzdłuż podkarpackiego odcinka Drogi św. Jakuba Via Regia. Nasza Droga Paschalna prowadzi tą samą trasą, lecz w przeciwnym kierunku. Kiedyś były to głównie drogi polne i szutrowe, obecnie niemal połowę z nich pokryto już asfaltem. Punkty-pinezki to proponowane miejsca stacji-rozważań. Kółeczka z liczbami to kilometry od początku trasy.